Telefon

+48 512-358-477

Budować samodzielnie czy z jedną firmą?

To jedno z najważniejszych zagadnień dotyczących tematu budowy domu. Warto sobie na nie odpowiedzieć na początku bo konsekwencje braku przemyślenia mogą być poważne.

Po pierwsze bardzo trudno zrobić precyzyjną wycenę budowy domu samodzielnie. Na pewno nie warto opierać się na opiniach osób, które już wybudowały, bo większość z nich nie zrobiła końcowego podsumowania kosztów budowy i nie jest w stanie podać wiarygodnej kwoty, zdarza się, że wydatki były dużo większe od zakładanych i nie chcą się tym dzielić, a do tego zmiany cen w latach 2021 do chwili obecnej są tak duże, że możemy szacować wydatki jedynie na dzień dzisiejszy.

Nawet jeśli będziemy wyceniać budowę prosząc różne firmy od poszczególnych etapów robót o wycenę, to potem pozostaje ważny element synchronizacji wykonawców w czasie całej budowy. Opóźnienia tychże firm na innych budowach mogą rzutować na nasze zlecenie czyli jednocześnie na jej koszty.

Po drugie już dawno powiedzenie, że czas to pieniądz nie było tak prawdziwe. Rosną nie tylko koszty materiałów budowlanych ale także koszty wykonawstwa. Dobre firmy były zawsze w cenie, obecnie im lepsza firma tym wyższa stawka bo za jakość trzeba zapłacić.

Jeśli zaangażujemy kilka firm, musimy poświęcić sporo czasu na sprawdzenie ich wiarygodności, odwiedzenia wcześniejszych, zakończonych inwestycji. Nie wolno opierać się na deklaracjach wykonawcy – to może być opłakane w skutkach.

Po trzecie ważnym elementem jest także sprawa gwarancji na wykonane prace.

Przy podzieleniu budowy na etapy i różne firmy, określenie odpowiedzialności i jej egzekwowanie będzie bardzo bardzo trudne. Proszę pamiętać, że winę trzeba udowodnić, a poszczególne etapy prac są z sobą dość mocno powiązane.

Jednak jednym z najważniejszych problemów jest nasz czas na nadzorowanie budowy. Fakt posiadania najlepszego kierownika budowy nie zwalnia nas z konieczności czuwania na tym skomplikowanym procesem.

Uważamy, że współpraca z jedną firmą, rzetelnym sprawdzonym wykonawcą, jest najlepszą opcją w dzisiejszych skomplikowanych czasach.

Dlaczego?

  1. Wiarygodna wycena.
  2. Umowa na piśmie z ustalonym terminem rozpoczęcia i zakończenia budowy, z warunkami gwarancji i rękojmi, karami umownymi za zwłokę itd.
  3. Wsparcie w załatwianiu dokumentów: pozwolenia na budowę.
  4. Możliwość uzgodnień wszystkich materiałów budowlanych: co, za ile, sposób transportu.
  5. Rozmowa z jednym przedstawicielem wykonawcy a nie z wieloma osobami z różnych firm.
  6. Gwarancja na wykonanie całości budowy.

Jest takie powiedzenie, że trzeba być bardzo dobrym małżeństwem, aby zaplanować budowę domu, przeprowadzić ją i wspólnie wprowadzić się do tegoż domu.

Wszyscy, którzy budowali pierwszy dom (przy kolejnym jest pewnie łatwiej) wiedzą, że to prawda.

Zapraszamy więc do budowania z naszą firmą VENTUS SYSTEM.

Budujemy od wielu lat, chętnie pokażemy zakończone inwestycje, doradzimy w każdej kwestii. Budując z nami macie Państwo gwarancję, że radość z zamieszkania w nowym domu będzie wielka!

Post Comment