Telefon

+48 512-358-477

Pewny dach nad głową – dachówka, blacha czy gont?

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu.

Z jednej strony estetycznym, bo dobrze widocznym, z drugiej zaś strony dach jest niezwykle istotny z punktu widzenia bilansu energetycznego domu.

Dachówka

Jeśli chodzi o estetykę to mamy do wyboru szeroką gamę rodzajów i kolorów. Producenci prześcigają się w ofercie na ładny i praktyczny dach. Dachówka może być ceramiczna: angobowana lub glazurowana, gładka i „samoczyszcząca się”, albo betonowa (cementowa), z mniej gładką strukturą, którą po 10 latach należałoby wyczyścić. Pomimo tego, że dachówka ceramiczna jest droższa od betonowej to warto rozważyć jej zakup, bo jest bezobsługowa i estetyczna przez wiele lat. Jeśli chodzi o kształty dachówek to tutaj też możemy sięgnąć po nowoczesne płaskie wzory, uniwersalne i klasyczne dachówki do zastosowania w architekturze ponadczasowej oraz tradycyjne czy romańskie używane przy remoncie obiektów zabytkowych.

Blacha i blachodachówka

Wiele blach czy blachodachówek dobrych producentów przypomina w swoim wyglądzie dachówkę. Gama kolorów jest bardzo duża, jest w czym wybierać. Na dachu i elewacji modnych projektów – nowoczesnych stodół – często można spotkać wysokiej jakości nowoczesne blachy na rąbek stojący. Cena blachy i blachodachówki jest też bardzo zróżnicowana, od tańszych rozwiązań do droższych od dachówek.

Gont

Gont to inny rodzaj pokrycia dachu. Może być z drewna (jodły, świerku, modrzewia lub buku), a także z włókna szklanego – wtedy to gont bitumiczny.

Grubość ocieplenia dachu

Jeśli popatrzymy na pokrycie dachu z punktu widzenia ochrony przed utratą ciepła z wnętrza domu, to ma on działać dokładnie jak czapka na naszej głowie. Im lepsza izolacja domu od góry tym lepszy bilans energetyczny budynku. Tak więc lepszym bo grubszym materiałem będzie dachówka niż blachodachówka. Nie zmienia to faktu, iż oba pokrycia musimy dobrze ocieplić. Można do tego celu wykorzystać wełnę mineralną lub coraz bardziej popularną i często stosowaną pianę poliuretanową. Jeśli chodzi o optymalną grubość ocieplenia dachu to jest ona bliższa grubości 35 cm w przypadku wełny mineralnej a w przypadku piany PUR ok. 25-30 cm.

Podsumowanie

W dobie dużej dostępności materiałów na pokrycie dachu warto poświęcić mu więcej uwagi, aby wybór był tym optymalnym. Dach ma nam służyć wiele lat, powinien być wykonany z produktów najwyższej jakości. Warto też rozejrzeć się wokół, jakie pokrycie dachu nam się podoba. Będziemy na niego patrzeć przez długi czas.

Powierzając budowę domu z keramzytu naszej firmie Ventus System możecie Państwo być pewni, że doradzimy jaki dach będzie optymalny dla Waszego domu.

Zapraszamy już dziś do budowania z nami.

Post Comment