Telefon

+48 512-358-477

budowa domu

DOMY PREFABRYKOWANE

Ile kosztuje adaptacja projektu budowy domu?

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę – krok po kroku

Jakie są  ukryte koszty adaptacji projektu? Ile kosztuje złożenie wniosku o pozwolenie na budowę?  Ile wynoszą koszty gotowego projektu? To są pytanie, na które z pewnością brakuje wam odpowiedzi, bądź nie zdajecie sobie z tego sprawy.  

Jeżeli myśleliście, że samo pozwolenie na budowę wystarczy, to nie doceniacie naszej polskiej biurokracji! Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy jeszcze potwierdzić decyzję o pozwoleniu na budowę, zawiadomić o rozpoczęciu prac budowlanych oraz zgłosić dziennik budowy. 

Opłaty dodatkowe do adaptacji projektu 

  • badanie geologiczne
  • mapa sytuacyjno-wysokościowa
  • przyłącza wody + koszt uzgodnienia
  • projekt instalacji zalicznikowych gazu i prądu
  • przydomowa oczyszczalnia ścieków
  • projekt zjazdu z drogi gminnej
  • adaptacja typowego projektu 
  • koszty naszych zmian w projekcie
  • ewentualne odrolnienie działki 

W przypadku małej powierzchni potrzebnej pod domki jednorodzinne nie trzeba uiszczać żadnej dodatkowej opłaty w urzędzie. Jeżeli jednak Wasze domy są dość rozległe, zapytajcie o szczegóły swojego architekta!

Jak możecie zaoszczędzić na kosztach adaptacji swojego projektu domu? 

Przede wszystkim poczekajcie z kupnem projektu do ostatniej chwili.  Jeśli macie w planach współpracę z architektem może okazać się, że posiada zniżki na projektu lub lepsze ceny za “dodatkowe opłaty do adaptacji”.  

Skonsultujecie się ze swoim architektem, które zmiany w projekcie będą mniej lub bardziej kosztowne. Weźcie pod uwagę, że przesunięcie ściany nośnej konstrukcji lub zmniejszenie okna może wymagać od projektanta o wiele więcej pracy, niż przesunięcie ścianki działowej. Nawet zmiana materiału może mieć wpływ na ewentualne płatne zmiany w projekcie. 

Jak więc znaleźć architekta? 

Warto zwrócić uwagę, aby wasz architekt znał urząd, w którym będzie trzeba załatwić pozwolenie na budowę. Dobrze jest sprawdzić opinie o lokalnych architektach oraz poprosić swoich znajomych o rekomendacje. Jednak nie warto tej sprawy bagatelizować i wybrać pierwszego z brzegu.  

Warto znaleźć architekta przed kupnem działki oraz skonsultować wybrane działki ze specjalistą. Gdyż on najlepiej będzie wiedział czy ziemia na idealne warunki do zabudowy, czy mniejsze dodatkowe koszty adaptacji. 

Czy warto kupić gotowy projekt domu, a potem porobić zmiany?   

Naszym zdaniem kupno oraz własna adaptacja gotowego już projektu z internetu to idealny sposób na zaoszczędzenie kilku złotych podczas budowy domu. 

Nie warto się spieszyć z wyborem projektu domu. Poświęćcie na to trochę więcej czasu.  Dobrze jest się przyglądać rozwiązaniom, które nam się sprawdzają/podobają, w domach znajomych lub w mieszkaniach, które np. wynajmujecie.  Słuchajcie swoich bliskich, którzy niedawno sami budowali dom, bądź urządzali mieszkanie. 

Przeglądając już później projekty, będziecie w stanie bardziej uważnie dokonać wyborów, aby zyskać jak najmniej zmian adaptacyjnych w projekcie. 

Ważne jest to, aby dostosować swój dom do waszego stylu życia, funkcjonowania. To wam ma się tam dobrze i wygodnie żyć.  A cena indywidualnego projektu może zszokować. 

Jak uzyskać potwierdzenie decyzji o pozwoleniu na budowę domu?

Otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę wymaga wielu dokumentów i wiąże się z załatwianiem wielu formalności. 

Odebraliście pozytywną decyzję i myślicie, że wreszcie możecie zacząć budować swój dom? No nie do końca… Decyzja potrzebuje 14 dni, żeby się uprawomocnić. Jest to czas dla Waszych przyszłych sąsiadów, w którym mogą zgłosić swoje zastrzeżenia co do Waszych planów. 

Sprawdźcie, który urząd wydał Waszą decyzję o pozwoleniu na budowę oraz kto się pod nim podpisał. Poszukajcie na stronie urzędu numeru telefonu tej osoby oraz numeru pokoju, w którym pracuje. 

Po 14 dniach od daty, która widnieje na decyzji, możecie zadzwonić i zapytać, czy Wasze pozwolenie się uprawomocniło. Możecie też od razu iść do urzędu, do tego pokoju i znaleźć osobę, która wydawała Wasze pozwolenie. Weźcie ze sobą pismo z decyzją, które otrzymaliście, i poproście o potwierdzenie jej uprawomocnienia. Otrzymacie pieczątkę z adnotacją o tym, że nie zostało wniesione żadne odwołanie i decyzja o pozwoleniu na budowę podlega wykonaniu.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, nie pozwól, żeby ominęły Cię następne! Zaglądaj na nasze profile w social mediach!

Post Comment