Telefon

+48 512-358-477

Kupno działki

KUPNO DZIAŁKI

Kupno działki. Co sprawdzić przed zakupem działki ? Jakie polecamy sposoby na znalezienie działek pod budowę domu? Ile tak naprawdę kosztują działki ? Od czego zależy ich cena? 

Decyzja o budowie domu podjęta. Mniej więcej wiecie czego już szukacie oraz ustaliliście budżet jaki chcecie przeznaczyć na zakup działki. Z pewnością swoje pierwsze kroki w poszukiwaniach zaprowadzą was do ogłoszeń z ofertami działek budowlanych.

A czy wiecie, że cena działki nie tylko musi się zmieścić w wyznaczonym przez was budżecie, ale również koszta związane z jej kupnem. Mało ich niestety nie jest. Ile zapłacicie  za notariusza ? Ile za wystawienie przeróżnych dodatkowych, a potrzebnych dokumentów?

Za co zapłacicie 

Kupno działki, a koszty

Do właściwej ceny działki należy doliczyć wynagrodzenie dla notariusza i agencji nieruchomości oraz opłaty sądowe i podatki. O ile opłaty sądowe mają stałe wartości, o tyle podatki zależą od ceny działki, a wynagrodzenia od Waszej indywidualnej umowy.

Wszystkie opłaty uiszczamy u notariusza. To on następnie zgłasza zmiany do sądu, aby zmieniono wpis o nowym właścicielu w księdze wieczystej oraz płaci nasz podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajcie zabrać ze sobą gotówkę! O ile sprzedającemu w dzisiejszych czasach płaci się przelewem, o tyle kancelarie notarialne często przyjmują tylko gotówkę. Rzadko zdarza się możliwość płatności kartą. 

Opłaty przy zakupie nieruchomości 

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych
 • Taksa notarialna
 • VAT od taksy notarialnej
 • Odpis aktu notarialnego
 • Agencja nieruchomości
 • VAT od agencji nieruchomości
 • Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej
 • Wpis w księdze wieczystej – dodatkowa opłata sądowa
 • Opłata sądowa za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Jeśli kupujecie działkę z pomocą kredytu, to obok jego kosztu dochodzą jeszcze inne opłaty takie jak 

 • Podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu
 • Opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej o hipotece

Wszystkie koszta z kupnem działki ponoszą kupujący. Jednak, w ramach negocjacji, możecie uzgodnić ze sprzedającym, że on zapłaci podatek albo taksę notarialną, netto lub brutto. 

Jak zmniejszyć koszty przy zakupie działki?

Zaoszczędzić można kupując bezpośrednio od właściciela, czyli unikając opłaty dla agencji nieruchomości. 

Im niższa cena działki, tym niższy koszt jej zakupu. 

Warto poświęcić czas na znalezienie notariusza z konkurencyjnymi stawkami.

Warto sprawdzić jak maksymalnie wysokie mogą być opłaty wyżej wymienione według prawa. Prawo chroni was przed oszustwem, jeśli notariusz by podał wyższe kwoty.

A jak znaleźć wymarzoną działkę? 

 • Szukanie działki z pomocą Google Maps
 • Szukanie działki w wybranej okolicy
 • Wśród znajomych
 • Wystaw ogłoszenie 

Wybierz odpowiednią dla siebie metodę. 

Najprostszy Sposób stary jak świat, czyli po prostu popytajcie dookoła. Jeżeli szukacie działki w tym samym mieście, po prostu popytajcie znajomych. Wstawcie ogłoszenie na Facebook, wyślijcie pytania do znajomych przez messengera. W ten sposób też może znaleźć się jakaś ciekawa okazja od wujka koleżanki, który nie wystawiał ogłoszenia, bo chce mieć kontrolę na tym, kto zamieszka na działce za jego domem.

Dobrą opcją jest również pozostawienie ogłoszenia z kontaktem do was w okolicy, której chcielibyście znaleźć działkę. W ogłoszeniu warto doprecyzować jaki teren nas interesuje. Ile metrów kwadratowych lub widełki cenowe. 

Szukanie działki z pomocą Google Maps z pewnością ułatwi szukanie działki z każdego zakątka świata. Jest to dobry sposób, żeby przesiać pierwsze propozycje, kiedy jednak już znajdziecie działkę, którą będziecie chcieli kupić, warto przed złożeniem oferty samemu wybrać się na spacer do szkoły drogą, którą prawdopodobnie codziennie będą przemierzały Wasze dzieci.

Podsumowanie – Kupno działki

Sposobów jest wiele. Jedno jest pewne, działki nie przeniesiesz. Możesz nieco wpłynąć na swoją okolicę, np. poprzez inicjatywy obywatelskie, ale działki nie spakujesz i nie przesuniesz bliżej stacji kolejki podmiejskiej albo dalej od tego kościoła, który bije w dzwony o 6 rano. 

Aby zbudować nasz idealny dom, najpierw trzeba znaleźć idealną działkę. Niektórzy z nas już ją mają – dostali od rodziny albo kupili dawno temu. Pozostałym zostaje poszukiwanie swojego kawałka (na) ziemi. 

Na cenę samej działki ma wiele czynników. Wkrótce postaramy się to przedstawić pokrótce, aby ułatwić poszukiwania. 

Jak wy znaleźliście swoją wymarzoną działkę?

Post Comment