Telefon

+48 512-358-477

Domy z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów

Co to są domy z prefabrykatów? Czym się różnią od budowy tradycyjnej? Czy warto budować domy z prefabrykatów?

Jesteś na etapie planowania budowy swojego wymarzonego domu. Z pewnością spotkasz się z pojęciem domu z prefabrykatów i będziesz się zastanawiał co to oznacza.

Domy prefabrykowane są szczególnie popularne na północy Europy. To między innymi za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych budowę domu przenosi się do hal fabrycznych. W 2008 roku, czyli już 13 lat temu, prefabrykacja stanowiła około połowę całego tamtejszego budownictwa.

Zacznijmy od słowa prefabrykacja.

Jest to wytwarzanie gotowych elementów konstrukcji domu poza placem budowy. Domy są składane już z gotowych elementów ścian ( już z przygotowanymi miejscami na okna, drzwi, instalacje elektryczne itp. ). Zostały wyprodukowane w fabrykach, następnie przewiezione na plac budowy i po kolei montowane na Twojej działce. 

Czym się różnią domy z prefabrykatów od tradycyjnych?

Domy z prefabrykatów nie różnią się zewnątrz wyglądem od metod tradycyjnych. Również – tak jak w tradycyjnym budownictwie – im prostsze kształty domu, tym tańsza jest jego budowa.  

Jednak zaprojektowanie domu prefabrykowanego zajmuje więcej czasu niż domu murowanego, bo trzeba to zrobić dokładniej.  Przy budowie systemem gospodarczym mamy wiele czasu na uzgodnienie szczegółów instalacji z elektrykiem i hydraulikiem. 

Do tej grupy budynków zaliczamy zwłaszcza domy keramzytowe. 

Zalety domów z prefabrykatów

Domy keramzytowe/prefabrykowane nie tylko są energooszczędne, ale również mogą być pasywne. Z pewnością docenicie dużo szybsze postępy na placu budowy w porównaniu do metody tradycyjnej. 

Ściany, stropy, balkony, a nawet więźba dachowa są produkowane w fabryce w tym samym czasie, co stan zero.

Domy prefabrykowane nie potrzebują dodatkowego czasu na przerwy technologiczne jak chociażby “zimowanie” stanu surowego. Równocześnie są wytwarzane ściany, stropy czy nawet balkony. Montaż trwa zaledwie kilka dni. Jak przysłowiowe mrugnięcie okiem. Mówi się, że stan deweloperski można osiągnąć po ok. 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy, ale przy małym metrażu i prostej konstrukcji domu może to być zaledwie miesiąc albo nawet i tydzień. 

Nowoczesne linie produkcyjne w profesjonalnych fabrykach zapewniają lepszą jakość niż murarz z pomocnikiem, którzy mogą niedokładnie połączyć pustaki i zostawić dziury między nimi, a nawet postawić krzywe ściany.

Zbadano, że w domu z prefabrykowanymi ścianami betonowymi w naszych warunkach klimatycznych zużycie energii jest mniejsze o 2-15% niż w domu zbudowanym w tradycyjny sposób. To dzięki temu, że po nagrzaniu się ściana powoli oddaje ciepło do pomieszczenia.

O czym warto pamiętać? 

Zwróćcie też uwagę, że do dostarczenia i zamontowania elementów na działce potrzebne są samochody ciężarowe i dźwigi. W nielicznych przypadkach może się okazać, że mogą mieć problem z wjechaniem na plac budowy. Dlatego, jeżeli macie malutką lub mocno zalesioną działkę, wraz z prośbą o wycenę podajcie potencjalnemu wykonawcy opis i lokalizację swojej budowy.

Dla jednych wadą, a dla drugich zaletą jest fakt, że cały dom trzeba dokładnie zaprojektować już przed rozpoczęciem budowy. To świetna opcja dla zapracowanych, którzy nie mogą lub nie chcą poświęcać całego swojego czasu na życie na budowie.

Podsumowanie

Osoby, które zdecydowały się na metodę prefabrykatów doceniają nie tylko szybkość budowy, jak samą precyzje w wykonaniu modułów. Koniec z krzywymi ścianami i sufitami z czasów lat 90.  

Zachęcamy do przeczytania reszty naszych wpisów, by poznać więcej zalet domów keramzytowych. Zapraszamy również do zaobserwowania nas na naszych mediach społecznościowych by być z naszymi wpisami na bieżąco. 

Post Comment