Telefon

+48 512-358-477

Fakty i mity - keramzyt i jego sekrety

Fakty i mity – keramzyt i jego sekrety

Nasza firma już od lat buduje dla Was domu z keramzytu, czym zyskujemy coraz większe doświadczenie z tym materiałem. 

Chociaż ta technologia budowy z prefabrykatów keramzytowych jest obecna od dość niedawna to zyskujemy większe zaufanie wśród społeczności. Jednak w momencie, w którym wchodzi coś nowego na rynek pojawia się dużo obaw. Tworzy się gromada mitów, półprawd, czy fałszywych opinii na jej temat. 

By zyskać wasze zaufanie chcemy obalić wszelkie mity oraz stłumić wasze obawy. 

Dowiesz się od nas …

  • Czy dom z keramzytu jest mniej trwały od tradycyjnego?
  • Jak długo trwa budowa z keramzytu? Czy jest szybsza od tradycyjnej?
  • Keramzyt używany w budownictwie to ten sam materiał, który jest stosowany w ogrodnictwie? 
  • Czy musimy tynkować ściany?
  • Cieńsze ściany to oznacza, że są gorsze? 
  • Czy nie możemy wieszać szafek na ścianach z keramzytu?

oraz wiele innych …

Trwałość domu. Czy dom z keramzytu jest mniej trwały od tradycyjnego?

Z naszych poprzednich artykułów możecie pamiętać jak wysoką odporność na wilgoć, pleśń, grzyby czy szkodniki posiada keramzyt. Dzięki temu ten materiał jest w stanie wytrzymać minimum 200-300 lat! Dodatkowo keramzyt jest ognioodporny. Spokój we własnym domu, w którym będą mieszkać dobrych kilka pokoleń twojej przyszłej rodziny.

Czy budowa z keramzytu jest szybsza, niż tradycyjna?

Potrzebujemy tylko 4-5 dni na wykonanie płyty fundamentowej, następnie musimy czekać około 28 dni by beton uzyskał odpowiednią twardość. 

Standardowy dom jednorodzinny jest montowany w ciągu około 1-3 dni. W przypadkach bardziej niestandardowego projektu lub o większych gabarytach mogą się wydłużyć prace montażowe.

Dzięki wcześniej przygotowanym wcześniej podejściom pod instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne przyspieszamy trwanie prac. 

Keramzyt używany w budownictwie to ten sam materiał, który jest stosowany w ogrodnictwie? 

Jak wiecie z naszych artykułów keramzyt ma wiele zastosowań. W budownictwie, drogownictwie, a nawet w ogrodnictwie. Keramzyt stosujemy często jako drenaż w doniczkach. Nie chłonie on wilgoci, czy jest odporny na grzyb i pleśń. Dzięki tym właściwością wykorzystywany jest do produkcji prefabrykowanych ścian, z których budujemy bezpieczne i ekologiczne domy.

Tynkujemy? 

Keramzytowe ściany nie wymagają nakładania tynków wewnętrznych. Gotowe moduły są idealnie przygotowane pod szybkie prace wykończeniowe wewnątrz budynku. W zupełności wystarcza lekka gładź szpachlowa, by móc zacząć malować ściany. 

Cieńsze ściany to oznacza, że są gorsze?

Ściany z prefabrykatów keramzytowych rzeczywiście są zdecydowanie cieńsze od ścian stawianych metodą tradycyjną. Ścianki działowe w domu z keramzytu mają grubość 10 cm, gdzie standardowa zewnętrzna ściana ma grubość około 15 cm. Tymczasem ściana zbudowana z bloczków komórkowych lub pustaków ceramicznych ma grubość 24 cm. Keramzyt nie wchłania wilgoci w przeciwieństwie do pustaków, w których występują pory, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza.

Co więcej, ściany keramzytowe posiadają siatkę zbrojeniową, co zwiększa jej wytrzymałość. Dzięki temu pomimo zmniejszeniu jej grubości nie tracimy na jej jakości i wytrzymałości. Dodatkowo zyskujemy na metrażu naszego domu. 

Czy na ścianach z keramzytu nie można wieszać szafek?

Mit. Prefabrykaty keramzytowe są bardzo wytrzymałe, przez co nie musimy się obawiać o wiercenie czy kucie bez ryzyka. Możemy bez obaw montować na nich zarówno półki jak i szafki kuchenne. 

Brak zaplanowanego gniazdka na etapie projektowym. Czy będę mógł zrobić to później?

W ścianach z keramzytu można kuć bez obawy, że coś zacznie się kruszyć. Można na przykład przesunąć gniazdko elektryczne lub dorobić nowe.  Możecie o tym poczytać na naszym blogu: 

Gdy budujemy z keramzytu czy możemy wybrać dowolny system ogrzewania domu?

Nie masz żadnych ograniczeń w tej kwestii! Masz ogrom możliwości wyboru systemu grzewczego: 

  • wodne ogrzewanie podłogowe,
  • ogrzewanie elektryczne (kable lub maty grzewcze),
  • ogrzewanie kotłem gazowym.

Wszystko zależy od preferencji, choć w niektórych wypadkach wybór warunkuje też położenie działki i dostępność (lub jej brak) mediów, np. gazu.

Domy keramzytowe są nietypowym rozwiązaniem. Keramzyt jest naturalnym surowcem budowlanym o dość porowatej strukturze, lekkim, niepalnym, odpornym na działanie wilgoci i czynników chemicznych, a na dodatek o bardzo dobrych właściwościach izolacyjności termicznej. Zadziwiające, że taki niepozorny keramzyt, który ma stosunkowo niewielki ciężar objętościowy, który w zależności od granulacji waha się w granicach 300-350 kg/m3 posiada, aż tyle właściwości. 

Ponadto, domy z prefabrykatów keramzytowych buduje się we wręcz ekspresowym tempie. Właśnie ze względu na używanie gotowych materiałów całość przypomina niemal składanie klocków lego.

A może słyszeliście o jakimś innym micie? Z chęcią je wszystkie obalimy. A może Cię przekonaliśmy do nowej technologii? Zgłoś się do nas w formularzu, a pomożemy przygotować Wasz projekt domu. 

Post Comment