Dzisiaj bardzo poważny temat, wręcz apel – sprawdź wykonawcę domu na jego wcześniejszych budowach.
Marzenie o własnym domu towarzyszy wielu z nas. Rozmyślamy o tym często całymi latami. Planujemy gdzie zamieszkać, jak miałby wyglądać nasz dom, z czego ma być zbudowany, jak będzie ogrzewany.
Ma być dobrze zbudowany – To jest pewne.
Potem jeszcze finansowanie, rozważania czy warto zaciągnąć kredyt bankowy i spłacać go przez wiele lat, ale mieszkać we własnym domu. Czy lepiej oszczędzać i kupić za gotówkę. Druga opcja jest raczej trudna do zrealizowania, bo jeśli mówimy o domu od 80 mkw. w górę to raczej duży wydatek.
Jeśli już podejmujemy decyzję, że budujemy, to warto poświęcić czas i energię na wybór dobrego wykonawcy. Firmy, która zbuduje nasz wymarzony dom. Koniecznie sprawdź wykonawcę na jego wcześniejszych budowach.
Najlepiej rozpocząć od rozmowy z wstępnie wyselekcjonowaną firmą. Należy sprawdzić jej doświadczenie oraz kapitał zakładowy. Ważny jest również sposób komunikacji i umowę na roboty budowlane, czy będzie partnerska i korzystna dla nas. Niezwykle istotną kwestią jest długość gwarancji na materiały użyte na budowie oraz na wykonane roboty.
Wstępna weryfikacja wypadła pozytywnie i czujemy, że możemy z tą firmą współpracować.
To w następnej kolejności należy KONIECZNIE poprosić ją o przynajmniej trzy (najlepiej pięć) lokalizacje wybudowanych domów, ale z różnych okresów np. inwestycja sprzed 7 lat i właśnie budowaną.
Dobre, doświadczone firmy z całą pewnością wskażą z łatwością te budowy. Każda firma dbająca o reputację ma też portfel zadowolonych klientów. To osoby, które zgadzają się na kontakt bezpośredni lub telefoniczny, w celu wyrażenia swojego zadowolenia ze współpracy z wykonawcą. Oczywiście nie możemy oprzeć się jedynie na telefonach do zadowolonych klientów, to byłby wielki błąd. Musimy poświęcić czas i energię, aby dokładnie przyjrzeć się firmie, której powierzymy nasze ciężko zarobione bądź pożyczone pieniądze.
W czasie rozmów z klientami firmy warto zapytać o tzw. kontakt posprzedażowy, czy po wybudowaniu domu przedsiębiorca reagował na ew. usterki (zawsze coś może się zdarzyć, byle drobnego). To bardzo ważny element jak samo budowanie. Ponieważ usterka nie usunięta w porę (np. tematy związane z wodą) będzie rodziła kolejne poważne konsekwencje.
Warto też w procesie poszukiwania najlepszej firmy do budowy domu poprosić o pomoc dobrego znajomego budowlańca, ale tego prawdziwego, doświadczonego, który sam zajmuje się np. pracami wykończeniowymi. Tego, który ma bogate doświadczenie i wskaże nam problematyczne elementy odwiedzanych budów, dla fachowca oczywiste, a dla nas niekoniecznie.
Rozwiązaniem idealnym jest oczywiście skorzystanie z wykonawcy z polecenia.
Firmy, która budowała dom naszych bliskich, rodziny czy przyjaciół, w którym bywamy regularnie, bo mamy pewność, że wszystko jest w porządku lub co trzeba skorygować. Jeśli chodzi o budowę z polecenia ale w tzw. etapach, czyli jedna firma fundamenty, kolejna mury, kto inny dach, to odradzamy taką opcję. Dlaczego? Bo rozmywa się odpowiedzialność na ewentualne usterki. Poszczególne etapy budowy domu są z sobą nierozerwalnie związane. Udowodnienie, że pęknięcie ściany ma związek z murowaniem, a nie z fundamentami jest trudne.
Odwołując się do wieloletniego doświadczenia polecamy korzystanie z usług jednej firmy, która wybuduje nasz dom od A do Z. Zawsze sprawdź wybranego wykonawcę domu na wcześniejszych budowach.
Tylko taka sytuacja gwarantuje nam spokój na długie lata i cieszenie się domem i życiem.
Warto też pamiętać, że dobrze wybudowany dom jest dobrem, którego wartość rośnie w czasie. Mówimy o perspektywie długoletniej, ale budujemy dom na długi czas.
Profesjonalnie postawiony dom będzie można w każdej chwili sprzedać, często z zyskiem,
bo większość klientów w różnych trudnych sytuacjach życiowych musi coś sprzedać i coś kupić szybko. Wiele osób nie jest gotowych mentalnie do budowania, jest to coś co ich przerasta.
Jeśli chcecie budować dom z rzetelną firmą to dajcie nam znać. Ventus System to partner godny zaufania. Oferuje wsparcie od pierwszego telefonu do zakończenia budowy do stanu deweloperskiego.
Inne pomocne treści:
Budować samodzielnie czy z jedną firmą?