Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, które otrzymujemy przez wypalanie łatwo pęczniejących glin w piecach w wysokiej temperaturze. Jest materiałem bezwonnym, obojętnie chemicznym, odpornym na czynniki atmosferyczne i chemiczne oraz posiada wysoką izolacyjność cieplną. Szybko oddaje wilgoć i posiada małą wchłanialność wody.
Perlit jest to skała pochodzenia wulkanicznego, inaczej zwane szkłem wulkanicznym. Naturalnie powstaje na skutek hydratacji stygnącej lawy. Zawiera w sobie duża ilość uwięzionej chemicznie wody. Dzięki czemu może on ekspandować, czyli zwiększa swoją objętość. Jest to materiał o bardzo niskiej wadze i zdolności do retencjonowania wody.
Zarówno keramzyt jak i perlit jest odporny na grzyby, owady i gryzonie.
Keramzyt to świetny izolator i wypełniacz w budownictwie, ze względu na masę wyższą od perlitu, ale cały czas mniejszą od tradycyjnych kruszyw skutecznie je wypiera w prefabrykacji. Używany również jako materiał dla ogrodnictwa, jak i również dekoracyjny. Jeśli zależy nam na izolacji, która nie podda się wiatrom i będzie prosta w użyciu to keramzyt jest lepszym wyborem.
Perlit sprawdzi się do lekkiego materiału izolacyjnego odpowiednio w cieplejszym klimacie. Perlit znajduje zastosowanie w branży spożywczej jako filtr do płynów, branży kosmetycznej.
Keramzyt jak i perlit to nowoczesne materiały używane w budownictwie oraz w wielu innych branżach. Obydwa materiały muszą być dobierane tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich właściwości.
Więcej o keramzycie możecie się dowiedzieć z naszych innych postów blogowych. Zachęcamy również do zajrzenia na nasze portale społecznościowe po więcej informacji.