W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć o tym, że ktoś buduje dom z bloczków keramzytowych. Nic w tym dziwnego. Materiał ten cechuje się szeregiem zalet, dzięki którym coraz więcej osób wybiera go zamiast tradycyjnych pustaków. Co warto o nim wiedzieć?
To właśnie ogrom zalet keramzytu sprawia, że stał się on tak popularnym materiałem budowlanym. Przede wszystkim idealnie wpisuje się on w trendy budowania domów energooszczędnych i pasywnych.
Keramzyt cechuje się bowiem wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi i skutecznie zatrzymuje ciepło w domu. Oznacza to, że domu nie trzeba dogrzewać tak intensywnie, jak w przypadku budynki z pustaków betonowych. Jak już było wspomniane, wyższa cena bloczków zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie po kilku sezonach grzewczych.
Keramzyt dzięki swojej strukturze sprawia też, że dom „oddycha”, a wilgoć z niego jest skutecznie odprowadzana na zewnątrz. Dzięki temu bardzo maleje prawdopodobieństwo, że w domu pojawi się pleśń czy zagrzybienie. Bloczki keramzytowe mają też świetne właściwości akustyczne – doskonale chronią przed hałasem z zewnątrz, a także wyciszają sąsiadujące ze sobą pokoje.
Bloczki są odporne na działanie owadów i gryzoni, a do tego wszystkiego – są silnie ognioodporne. Przy zaledwie 15 cm ścianach, odporność domu na ogień wynosi około dwóch godzin!
Keramzyt budowlany jest materiałem konstrukcyjnym i izolacyjnym o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Do czego można go wykorzystać? Najłatwiej powiedzieć, że do postawienia domu. W rzeczywistości prefabrykaty keramzytowe są wykorzystywane do wielu innych rzecz.
Keramzyt w budownictwie chętnie wykorzystywany jest na całym świecie – w tym od kilkunastu lat w Polsce. W ostatnim czasie w naszym kraju można zauważyć trend na domy z keramzytu, które stanowią świetną alternatywę dla murowanych odpowiedników. I z tym właśnie najczęściej kojarzy się ten materiał – ze stawianiem konstrukcji, która po odpowiednim wykończeniu posłuży jako przestrzeń mieszkalna, która niczym nie ustępuje tradycyjnym domom z cegły.
Warto wiedzieć, że ściany z keramzytu to nie wszystko, co można stworzyć z tego materiału. Owszem, prefabrykaty keramzytowe służą bardzo często jako element do produkcji lekkiego betonu, z którego następnie wykonywane są bloczki do wznoszenia ścian.
Zastosowanie keramzytu jest jednak o wiele szersze – służy on m.in. jako izolacja cieplna, przeciwwilgociowa czy akustyczna. Do czego wykorzystać keramzytowe prefabrykaty?
Tradycyjne drewniane stropy belkowe zazwyczaj są izolowane za pomocą mieszaniny gliny, wapna i sieczki (tzw. polepy). Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – głównie przez swój ciężar (nawet 200 kg/m²), który niejednokrotnie powodował znaczne ugięcie stropu, a to z kolei przekładało się na konieczność renowacji.
Jak się okazuje, świetnym rozwiązaniem na te problemy jest keramzyt budowlany. Materiał ten świetnie sprawdza się do docieplenia różnego rodzaju stropów – nie tylko drewnianych, ale również żelbetowych czy stalowych.
Polepa z prefabrykatów keramzytowych jest o wiele lżejsza niż jej tradycyjny odpowiednik – analogicznie waga do takiej samej warstwy polepy wynosi ok. 40-50 kg/m². Zasypanie lekkim materiałem, jakim jest keramzyt, sprawia, że strop lepiej „oddycha” i ulega znacznie mniejszym odkształceniom.
Keramzyt budowlany jest materiałem, który doskonale nadaje się również do wykonania izolacji akustycznej podłogi czy ścian. Kilkucentymetrową warstwę wykonaną z prefabrykatów keramzytowych można z powodzeniem ułożyć na podłodze i przykryć płytą podłogową.
Dla przykładu: belki wypełnione keramzytem (15-20 mm) o grubości 10 cm, a także warstwą wyrównującą (0-2 mm) o grubości 5 cm, sprawiają, że podłoga ma izolacyjność akustyczną na około 50-52 dB. Jest to wartość, która spełnia wymagania norm dotyczących ograniczenia hałasu.
Mówiąc o świetnej izolacyjności akustycznej, warto wspomnieć również o tym, że ściany keramzytowe doskonale zabezpieczają wnętrze domu przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Wszystko to dzięki strukturze materiału, która świetnie rozprasza i absorbuje fale dźwiękowe, dzięki czemu dom z keramzytu jest doskonale wyciszony.
Do czego jeszcze wykorzystać budowlany keramzyt? Zastosowanie materiał ten znajdzie również jako izolacja podłogi układanej na gruncie. Kilkunastocentymetrowa warstwa keramzytu może być z powodzeniem przykryta np. folią izolacyjną i opcjonalnie siatką metalową, która służy jako podkładka pod wylewkę betonową.