Czym są zielone dachy? Czemu zyskują coraz większą popularność? Gdzie możesz je znaleźć. Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te wszystkie pytania to czytaj dalej.
W Polsce konwencja Zielonych Dachów pojawiła się dość niedawno. Jednak z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów tą technologią. Deweloperzy decydują się na to rozwiązanie na dachach apartamentowców, obiektach handlowych, biurowcach, czy nawet prywatnych domach. Chociażby słynny wielki ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego niedaleko Centrum Nauki Kopernika oraz Bulwarów Wiślanych.
Zielony dach to mówiąc najkrócej, dach pokryty roślinnością.
Pokrycie dachowe wykonywane w technologii zielonego dachu jest wielowarstwowe, dlatego wymaga dokładnego zaprojektowania oraz wykonania.
Zielone dachy obecnie posiadają coraz to bardziej różnorodny wygląd, formę. Może być na płaskiej powierzchni, ale również stromy.
Jako indywidualne korzyści posiadania Zielonego Dachu z pewnością docenimy
Warto wiedzieć o tym, że zielone dachy stanowią podwójną izolację dachu.
Kolejną zaletą jest odzyskanie w pewnej formie utraconej przez zabudowę powierzchni czynnej biologicznie. Dzięki temu zyskujemy pełne wykorzystanie mniejszych działek, gdzie nie możemy sobie pozwolić na ogródki.
Więcej zieleni!
W miastach ciężko o najmniejszy skrawek zieleni. Władze nie mogą sobie pozwolić na użycie większej ilości działek na tereny zielone. Roślinność w wielkich miastach jest obecnie pożądana w każdej postaci.
Co jednak zrobić, kiedy w zabetonowanej przestrzeni zwyczajnie nie ma już miejsca na posadzenie drzew?
Można zastosować zieleń na dachach i ścianach, które przyczyniają się do zmniejszenia panującej temperatury w miastach. Dodatkowo dzięki rozbudowanej zielonej infrastruktury, miasta mogą wydajniej zredukować zanieczyszczenia w powietrzu.
Wykonanie zielonego dachu wymaga dużo czasu, udziału wyspecjalizowanej ekipy oraz odpowiedniej konstrukcji więźby dachowej.
Konstrukcja dachu musi pozwolić na przeniesienie stosunkowego dużego obciążenia. Ciężar zielonego dachu może wynosić od kilkudziesięciu do nawet 1000 kg na metr kwadratowy. Zależy to od grubości warstwy substratu glebowego oraz na jaką roślinność się zdecydujemy.
Warto pamiętać o wzięciu pod uwagę ciężaru zimowej pokrywy śnieżnej, która będzie dodatkowym obciążeniem dla konstrukcji.
Dachy zielone dzieli się na:
Modelowy układ warstw zielonego dachu przedstawia się następująco:
Inną opcją jest zaś zastąpienie warstwy wegetacyjnej warstwa glebowo-filtracyjna z keramzytem.
Można oszacować koszty przybliżone wybudowania zielonego dachu, jednak nie ma jednej i dokładnej odpowiedzi na to pytanie. Pierwszy czynnik determinujący cenę jest czy wykonujemy zielony dach ekstensywnego czy intensywny. Po drugie wpływ ma układ, grubość oraz ilość potrzebnego substratu.
Cena takiego dachu zależna jest także od zastanych warunków konstrukcyjnych istniejącego już dachu. Chodzi tutaj o wytrzymałość, spadek oraz przygotowanie do funkcji, jakie będzie spełniać. Orientacyjnie jednak można określić, że zielony dach ekstensywny kosztował będzie około 300-900 zł za m2, a zielony dach intensywny od 600 zł za m2. Nie można też zapomnieć o projekcie zielonego dachu, którego cena to mniej więcej 10% kosztów poniesionych za wykonanie zielonego dachu.
Na zielonych dachach możesz zasiać trawę, warzywa, zioła kuchenne, jak i rośliny dekoracyjne np. róże czy lawenda. Ograniczenia nas jedynie wyobraźnia. Keramzyt służy nam na wiele sposób, o innych możesz przeczytać na reszcie naszych wpisów. Zajrzyj na nasze media społecznościowe po więcej ciekawostek.