Telefon

+48 512-358-477

Ważne zagadnienia przy budowie domu

 

Oszacowanie kosztów budowy

Wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej, uzupełnione obejrzeniem setek filmów dotyczących planowania budowy czy remontu domu zarówno Polsce jak i w wielu krajach świata potwierdza, że  jednym z najczęściej występujących problemów jest niedoszacowanie kosztów przedsięwzięcia. Na początku pojawia się kosztorys, w którym ujęte się najważniejsze elementy budowy, ale praktycznie nie zdarza się, aby udało się dotrzymać ustalonego budżetu.

Dlaczego tak się dzieje? Trudno przewidzieć przebieg całego procesu inwestycyjnego, od czasu trwania (zwłaszcza przy budowie tradycyjnej), ewentualnych problemów np. z pogodą, dostępnością materiałów budowlanych (rok 2021), inflacją i związanego z nią wzrostu cen materiałów budowlanych
i wykonawstwa. Z całą pewnością domy z gotowych elementów keramzytowych, budowane szybko, pozwalają na najmniejszy możliwy błąd w szacowaniu kosztów całej budowy.

Prawidłowe usytuowanie budynku na działce

Zdarza się, że najpierw wybieramy najlepszy projekt domu a potem kupujemy działkę. Jeśli nie skorzystamy z porady architekta przed kupnem projektu, może się okazać, że rozkład domu nie pasuje do działki. Chodzi głównie o to, że kluczowe okna w pokoju dziennym gdzie przebywamy najdłużej, powinny znajdować się od strony południowej i zachodniej. W naszym klimacie letnie upały trwają maksymalnie dwa miesiące, a przez większość roku światło dzienne jest bezcenne.

Brak profesjonalnego nadzoru

Nawet jeśli budowę powierzymy firmie z polecenia, to powinniśmy mieć sprawdzonego kierownika budowy, który będzie sprawdzał i odbierał poszczególne etapy budowy. Zdarza się, że przeoczenie jednego elementu np. prawidłowej izolacji budynku, będzie miało opłakane skutki w przyszłości. W tym miejscu znowu szybka budowa domu z keramzytu sprawia, że łatwiej i efektywniej odebrać dom
w stanie deweloperskim. Jeśli zestawimy ją z budową tradycyjną trwającą rok czy dwa.

Precyzja wykonania

Bezsprzecznie budowa domu z gotowych elementów ułatwia uniknięcie kosztownych niedociągnięć. Dopasowanie ścian, otwory okienne o idealnych wymiarach, trzymanie pionów ścian i poziomów stropów to przy keramzycie dość proste.

Odwodnienie budynku

To jeden z kluczowym elementów budowy domu. Zdarza się, że bagatelizowanie tego zagadnienia powoduje, że  w przyszłości poprawa będzie bardzo kosztowna.

Prawidłowa grubość ocieplenia

W czasach rosnących kosztów energii to jeden z najważniejszym elementów budowy domu. Nie warto na nim oszczędzać, bo to klasyczna inwestycja – im lepiej ocieplimy budynek tym mniej wydamy w przyszłości a mowa o perspektywie wielu lat.

Uwaga na balkony i tarasy

To co dobrze wygląda na projekcie, niekoniecznie jest praktyczne i użyteczne. Profesjonalne wykonanie balkonu, jego izolacji, okładziny a potem prawidłowe mocowanie balustrady – od dołu lub do czoła – to ciągle pięta achillesowa budownictwa w Polsce. Remont źle wykonane balkonu (tarasu) to obecnie tysiące złotych. Przypominamy także, że w nowoczesnych domach z płaskim dachem np. nad garażem, sprawdzi się jedynie odpowiedniej jakości, droga membrana, nie papa, jakże często występująca w projektach budowlanych. Z doświadczenia wiemy, że oszczędzanie na izolacji spowoduje konieczność kosztownej naprawy z użyciem prawidłowym materiałów a także suszenia pomieszczeń z zaciekami.

Budowa domu to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Warto powierzyć go profesjonalistom, którzy zadbają o wysoką jakość budowy i ograniczenie stresu inwestora.

Na koniec życzymy Wam, aby Wasza droga do wymarzonego domu była jak na zdjęciu – prosta, szybka i szczęśliwa:)

 

Post Comment