Telefon

+48 533-946-523

Czym jest keramzyt?

keramzyt

Czym jest keramzyt?

W ostatnich latach struktury tworzone z keramzytu zyskują na popularności. Co jest tego powodem? Dowiedz się w poniższym artykule!

Keramzyt jest lekkim kruszywem budowlanym, wypalanym z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150°C. Jest on wytwarzany z naturalnego surowca, jest lekki, a jednocześnie dobrze sprawdza się jako termoizolator, zarówno przy wysokich jak i niskich temperaturach. Jest również co ciekawe odporny na ogień. Właściwości te pozwalają na efektywne używanie tego materiału zarówno przy pracach ogrodowych jak i w budownictwie, w dziedzinach takich jak drenaż czy wykonywanie izolacji.

Samo słowo keramzyt pochodzi z języka greckiego – keramos – inaczej glina garncarska. Historia tego ciekawego materiału budowlanego zaczyna się na początku XX wieku, kiedy to w roku 1917 w USA niejaki Thomas Hayde opatentował sposób wypalania lekkiego kruszywa, które wykorzystywano do wytwarzania lekkich betonów. Po II wojnie światowej, kiedy to wzrosło zapotrzebowanie na materiały budowlane, rozpoczął się bardzo intensywny rozwój keramzytu. Jest to doskonały materiał do izolacji podłóg, ścian czy stropów. Rozgłos keramzytowi przyniosło wykorzystanie go podczas konstrukcji tankowca USS Selma ważącego ponad 7500 ton.

 

Podsumowując, omawiane kruszywo jest lekkie i wytrzymałe, główną jego cechą jest niska gęstość połączona z dużą wytrzymałością oraz wszechstronność zastosowania. Ponadto keramzyt w 100% nadaje się do recyklingu lub ponownego wykorzystania co czyni go materiałem bardzo ekologicznym.

Post Comment